Trzeźwo – zdrowo – na sportowo 2024

Piknik „Trzeźwo-zdrowo-na sportowo” odbędzie się 11 sierpnia 2024 r. na terenach rekreacyjnych Zalewu „Bojary”.

Program imprezy:

10:30 – Turniej Siatkówki Plażowej

14:30 – Spacer w alkogoglach

15:15 – Wyścigi kajakowe

15:30 – ,,Sitobranie’’ – VI Mistrzostwa Biłgoraja w ,,Poszukiwaniu skarbów’’

16:30 –  XXIV ,,Bieg Abstynenta’’ (rekreacyjny bieg wokół Zalewu Bojary)

W trakcie imprezy: pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy medycznej, przejażdżki na motorówce, kula wodna i inne

Koszulki dla uczestników biegu, puchary, medale oraz losowanie nagród rzeczowych.

„Trzeźwo-zdrowo – na sportowo!” Impreza sportowa nad zalewem Bojary 6.08.2023 r.

Zapraszamy na wspólną zabawę w duchu trzeźwości. W programie rekreacyjny bieg wokół zalewu, Cross Duathlon oraz konkursy i zabawy z nagrodami.

Start 06 sierpnia 2023 r o godzinie 11:00 (rozpoczęcie Cross Duathlonu). W trakcie imprezy pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy medycznej, przejażdżki na motorówce, kula wodna i inne.

Od 14:30 konkursy i zabawy trzeźwościowe.

14:45 mini maraton pływacki.

15:00 wyścigi kajakowe.

15:30 Sitobranie- V mistrzostwa Biłgoraja w „poszukiwaniu skarbów”

Wstęp bezpłatny. Zapraszamy.

Zapraszamy na piknik ,,Trzeźwo – zdrowo – na sportowo” nad zalewem Bojary 7.08.2022 r.

Piknik odbędzie się 7 sierpnia 2022 roku od godziny 11:00. Serdecznie zapraszamy!

Program:

  • 11:00 – Biłgorajski Cross Duathlon – Zapisy na stronach: start indywidualnywyścig sztafetowy
  • 14:30 – Konkursy ,,trzeźwościowe’’
  • 15:00 – Mini – maraton pływacki
  • 15:30 – ,,Sitobranie’’ – IV Mistrzostwa Biłgoraja w ,,Poszukiwaniu skarbów’’
  • 16:30 –  XXII ,,Bieg Abstynenta’’ (rekreacyjny bieg wokół Zalewu Bojary)

W trakcie imprezy

  • pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy medycznej,
  • przejażdżki na motorówce,
  • bezpłatne przejażdżki – ,,WAKE KOŁO’’
  • koszulki dla uczestników biegu,
  • dla zwycięzców przygotowano atrakcyjne puchary i medale oraz do wylosowania nagrody rzeczowe.

Przygotowane puchary

„Trzeźwo – zdrowo na sportowo!” – niedziela 1.08.2021 r.

Już w najbliższą niedzielę 1 sierpnia 2021 roku nad biłgorajskim zalewem Bojary odbędzie się kolejna edycja pikniku rekreacyjno-sportowego “Trzeźwo-zdrowo-na sportowo”.

Program imprezy:
11:00 – Biłgorajski Cross Duathlon
14:30– Konkursy ,,trzeźwościowe’’
15:00 – Mini – maraton pływacki – Wyścigi kajakowe
15:30 – ,,Sitobranie’’ – III Mistrzostwa Biłgoraja w ,,poszukiwaniu skarbów’’
16:00 – XXI ,,Bieg Abstynenta’’ (rekreacyjny bieg wokół Zalewu Bojary)

W trakcie imprezy: przejażdżki na motorówce, pokazy ratownictwa wodnego i pierwszej pomocy medycznej, pokazy modeli pływających, bezpłatne przejażdżki „WAKE KOŁO”

Dla uczestników biegu przygotowano puchary i medale. Odbędzie się również losowanie nagród rzeczowych.

Sierpień miesiącem abstynencji

Przypominając, że sierpień jest miesiącem abstynencji zachęcamy do podjęcia refleksji nad swoim stosunkiem do alkoholu. Czy nie piję ryzykownie? Czy brakowałoby mi czegoś gdybym nie pił/-a przez jeden miesiąc? Czy potrafię zrezygnować z alkoholu na jakiś czas?

,,Trzeźwo – zdrowo – na sportowo” 2.08.2020 r.

W niedzielę 2 sierpnia 2020 roku nad biłgorajskim zalewem Bojary odbędzie się piknik rekreacyjno-sportowy „Trzeźwo-zdrowo-na sportowo”.

Program imprezy:
11:00 – Biłgorajski Cross Duathlon
14:00 – Konkursy ,,trzeźwościowe’’
14:00 – Mini – maraton pływacki
14:00 – Wyścigi kajakowe
15:00 – ,,Sitobranie’’ – II Mistrzostwa Biłgoraja w ,,poszukiwaniu skarbów’’
16:00 – XX ,,Bieg Abstynenta’’ (rekreacyjny bieg wokół Zalewu Bojary)

W trakcie imprezy: przejażdżki na motorówce, pokazy ratownictwa wodnego, pokazy modeli pływających

Do rozdania i rozlosowania 150 koszulek oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Od czerwca możliwe spotkania ze specjalistami

Od dnia 1 czerwca 2020 roku powracamy do spotkań ze specjalistami w siedzibie ISKRY. W trakcie spotkań obowiązują następujące zasady bezpieczeństwa:

Zasady korzystania z pomocy psychologiczno-terapeutycznej w budynku przy ul. Lubelskiej 16 w Biłgoraju

  1. Z pomocy psychologiczno-terapeutycznej korzystają osoby, które uprzednio były umówione poprzez rejestrację telefoniczną.
  2. Wyznaczony pracownik, która wpuszcza osoby (zgodne z listą osób umówionych, przekazanych przez specjalistów) do  budynku budynek zamknięty od środka).
  3. Ewidencjonowanie osób korzystających z poradnictwa psychologiczno-terapeutycznego prowadzone jest przez specjalistów.
  4. Nie ma możliwości korzystania z poczekalni w budynku przy ul. Lubelskiej 16 w Biłgoraju.
  5. Osoby umówione telefoniczne  chcące skorzystać z pomocy psychologiczno-terapeutycznej wchodzą pojedynczo,  są zobowiązane do nałożenia maseczki ochronnej, obowiązkowo dezynfekują ręce, zachowują dystans.
  6. W gabinetach zachowany  dystans  minimum 2 m.
  7. Po każdej osobie korzystającej z pomocy psychologiczno-terapeutycznej następuje przerwa godzinna, w okresie której przeprowadzona zostanie dezynfekcja pomieszczenia.
  8. Specjaliści w czasie w/w przerw świadczą usługi wyłącznie telefonicznie, prowadzą dokumentację itp.

Telefon do rejestracji 84 686-46-69 czynny w każdy poniedziałek i piątek od godziny 17:00 do 18:00

W związku z wprowadzeniem stanu epidemicznego psycholodzy oraz doradca zawodowy BST „ISKRA” będą prowadzić konsultacje przez telefon w godzinach:

Psycholodzy:
Poniedziałek: 17:00 – 18:00 tel. 514-207-353
Wtorek: 15:00 – 16:00 tel. 695-519-480
Środa: 16:30 – 17:30 tel. 509-696-814
Czwartek: 16:00 – 18:00 tel. 695-519-480
Piątek: 14:00 – 15:00 tel. 509-696-814 oraz 17:00 – 18:00 tel. 514-207-353

Doradca zawodowy:
Czwartek: 16:00 – 17:00 tel. 780-183-746

Wskazówki dla młodzieży dotyczące zapobiegania problemom wynikającym z uzależnienia

Jako młoda osoba masz do czynienia z wieloma wyzwaniami. Jednak bardzo niewiele z nich ma potencjalnie większy wpływ na twoje życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu czy też narkotyków. To, jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na Twoje zdrowie, Twoje wyniki w nauce, relacje, pracę, karierę, wolność. Brzmi zbyt dramatycznie? – to jednak często jest kwestia życia i śmierci.

Konkluzja – jesteś odpowiedzialny/a za własne bezpieczeństwo … co zamierzasz zrobić?

Zanim zapoznasz się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi profilaktyki, warto, żebyś uświadomił/a sobie dwie ważne rzeczy:

Wiek pierwszego użycia alkoholu i narkotyków

Używanie alkoholu czy też narkotyków, zanim mózg jest w pełni rozwinięty, dramatycznie zwiększa ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Młodzi ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są 5 razy bardziej narażeni na nadużywanie lub uzależnienie od osób, które zaczęły używać alkoholu w wieku 21 lat lub później. Jeśli chodzi o narkotyki i uzależnienie od nich sprawy prezentują się podobnie.

Historia rodziny a uzależnienia

Dana osoba decyduje się na użycie alkoholu lub narkotyków pod wpływem swojego środowiska – grupy rówieśniczej, rodziny i dostępności substancji. Gdy zdecyduje się na używanie alkoholu lub narkotyków, ryzyko rozwoju alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków jest w dużej mierze zależne od genetyki. Alkoholizm i uzależnienie od narkotyków nie są kwestią moralności, nie są kwestią wyboru lub braku silnej woli. Organizm niektórych ludzi po prostu reaguje na działanie alkoholu, narkotyków i leków inaczej. Jeśli ktoś ma w rodzinie przypadki alkoholizmu lub narkomanii, to jest cztery razy bardziej narażony na rozwój problemów z nadużywaniem substancji uzależniających.

Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto kilka przydatnych porad:

  1. Nie bój się mówić nie: Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią”, ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
  2. Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję: zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz. Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
  3. Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami: to ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna.
  4. Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków: dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu, bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie. Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę, jakąś ciekawą pracę lub wolontariat. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
  5. Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
  6. Bądź wzorem i dawaj dobry przykład: nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
  7. Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami. Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
  8. Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
  9. Uzyskaj pomoc: Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami, skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a.

TU ZNAJDZIESZ POMOC:

Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości ISKRA 
ul. Lubelska 16, 23-400 Biłgoraj
Poniedziałek: 16:00 – 19:00 tel. 514-207-353
Wtorek: 14:00 – 18:00 tel. 695-519-480
Środa: 15:30 – 18:30 tel. 509-696-814
Czwartek: 15:00 – 19:00 tel. 695-519-480
Piątek: 13:00 – 16:00 tel. 509-696-814 oraz 16:00 – 19:00 tel. 514-207-353

Punkt dla młodzieży zagrożonej uzależnieniem w szczególności narkomanią w Biłgorajskim Stowarzyszeniu Trzeźwości ISKRA

Psycholog przyjmuje w poniedziałki i w piątki w godz. 16:00 – 19:00.
Zapisy pod numerem telefonu 84 686 46 69 w każdy poniedziałek i piątek od 16:00 do 17:00.

Młodzieżowy Telefon Zaufania w Biłgorajskim Stowarzyszeniu Trzeźwości ISKRA: t. 84 686 46 69, czynny w każdy poniedziałek i piątek  od 16:00 do 17:00

Ośrodek interwencji Kryzysowej w Biłgoraju
ul. Wira Bartoszewskiego 10, 23-400 Biłgoraj , tel. 84 686 41 82

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 czynny całą dobę, ogólnopolski, bezpłatny i anonimowy

Antynarkotykowy Telefon Zaufania: 801 199 990

Czynny codziennie od 16.00 do 21.00, całkowity koszt rozmowy jak za jeden impuls

Źródło: artykuł ze strony Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

Opracowała: Monika Frączak psycholog

Przemoc domowa – czy powinniśmy reagować?

Często mówi się, że widząc lub słysząc przemoc nie reagujemy. Kiedy ktoś słyszy, że u sąsiadów źle się dzieje, najczęściej zakłada, że to ich prywatna sprawa. Tymczasem nie można oczekiwać od osoby doznającej przemocy, że poradzi sobie sama, ponieważ ona zawsze występuje ze słabszej pozycji, a oprawca tak rozgrywa sytuacją by mieć nad nią wieloaspektową przewagę.

Dom rodzinny to niestety dla wielu osób miejsce doznawania aktów agresji, które są bardzo często skrywane przed otoczeniem. Niejednokrotnie wychodzą na światło dzienne dopiero, kiedy dojdzie do tragedii. Dlaczego tak się dzieje? Według badań równo połowa sprawców przemocy to agresorzy wyłącznie rodzinni bez oznak psychopatologii. Zatem osoby spoza rodziny nigdy nie spodziewałyby się z ich strony możliwości stosowania przemocy. Wśród sąsiadów, znajomych, kolegów z pracy osoba taka zachowuje się normalnie, może być kulturalna i miła w codziennym, niezbyt głębokim kontakcie. Swoje frustracje i gniew wyładowuje tylko na członkach rodziny, ponieważ tam może zrobić to bez obaw, że spotkają ją jakieś konsekwencje. A tego ukrytego gniewu i frustracji jest u sprawców przemocy sporo. Mimo, że w większości przypadków mężczyźni agresorzy nie różnią się znacząco pod względem cech osobowości od mężczyzn nie stosujących przemocy, to jednak są od nich widocznie mniej asertywni, cechuje ich niska samoocena i słabe umiejętności społeczne.

Sprawcami przemocy domowej najczęściej są mężczyźni. Kobiety dużo rzadziej używają przemocy i zazwyczaj jest to przemoc psychiczna a nie fizyczna. Dlaczego? Ponieważ każdy sprawca wybiera ofiarę, nad którą ma przewagę. Kobiety są zazwyczaj fizycznie słabsze od mężczyzn, dlatego mężczyźni dużo częściej stosują przemoc fizyczną. Dodatkowo wcześniej doznawane urazy powodują pogorszenie się stanu fizycznego i psychicznego takiej osoby. Pojawić się mogą stały lęk, depresja, poczucie bezsilności wobec sytuacji przemocy czy nawet objawy zespołu stresu pourazowego. Są to czynniki, które wyraźnie utrudniają ofierze samodzielne, odważne poszukiwanie pomocy.

Należy pamiętać, że przemoc raz zaistniała nie kończy się sama. Przemoc to nie jest jednorazowa kłótnia, to cały proces, który zazwyczaj tylko narasta. Sprawca przemocy najbardziej stara się, aby osoba, która jej doznaje nie miała do kogo zwrócić się o pomoc. Wywołuje w niej bezsilność, zazwyczaj po ataku podsyca też nieuzasadnioną nadzieję, że coś się zmieni. Osoba, która doznaje przemocy najzwyczajniej w świecie wstydzi się do tego przyznać nawet przed własnymi najbliższymi. Często dowiadują się oni o całej sytuacji dopiero, kiedy życie ofiary jest już realnie zagrożone, kiedy zwyczajnie brakuje jej już sił, by dalej to ukrywać.

Akty przemocy w rodzinie to przestępstwo!!! Każdy ma prawo i obowiązek im zapobiegać!

Niektórzy badacze uważają, że zatrzymanie przemocy może nastąpić już w pierwszej fazie pomagania osobie jej doznającej. Potrzebny jest jednak ktoś, kto z determinacją równą sprawcy dokona psychoedukacji, czyli po prostu uzmysłowi ofierze, że to co ją spotyka nie jest normalne ani akceptowalne, że nie jest sama ze swoim problemem.

Dlaczego tak ważne jest, żeby reagować?

Tak to już jest, że kiedy milczymy, jesteśmy postrzegani, jakbyśmy się zgadzali. Teoria społecznego uczenia się nazywa to wzmocnieniem społecznym. W dużej mierze właśnie od reakcji świadka lub innej osoby zależy, czy agresywne zachowanie będzie powielane, czy zostanie zahamowane. Jeśli reakcja jest pozytywna dla sprawcy ( „nie wtrącają się”) to utwierdza go w tym zachowaniu, jeśli jest dla niego negatywna („powstrzymują mnie” albo „proponują ofierze pomoc” lub po prostu „mówią, że robię źle”) może prowadzić do zahamowania takich zachowań.

Czy zawsze kiedy słyszymy awanturę u sąsiadów trzeba dzwonić na policję?

Nie. Dużo ważniejsze jest, by zareagować. Zapukać do ich drzwi, nie iść samemu, lecz wziąć ze sobą partnera lub innego sąsiada. Pokazać, że słyszycie co się dzieje, że to was niepokoi. Zapytać, czy nie potrzeba pomocy. Niech sprawca wie, że jego wyczyny nie pozostają niezauważone. Możliwe, że to go ostudzi. Niech ofiara wie, że to, co się dzieje wokół niej nie jest normalne, że nie powinna się na to godzić. Niech wie, że są jednak jacyś świadkowie jej cierpienia.  Ważne by ofiara mogła liczyć na naszą prawdomówność, gdy zdecyduje się zeznawać na policji.

A jeśli sąsiedzkie odwiedziny nie pomogą?
Wtedy należy oczywiście dzwonić na policję.

Opracowała: Monika Kukiełka, psycholog

Źródła:

Filipek Agnieszka, „Wspomaganie człowieka dorosłego w sytuacji przemocy w rodzinie” Praca doktorska napisana pod kierunkiem dr hab. Małgorzaty C. Halickiej, prof. UwB, Uniwersytet w Białymstoku, 2017. Dostęp:https://repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/7114/1/A_Filipek_Wspomaganie_czlowieka_doroslego_w_sytuacji_przemocy_w_rodzinie.pdf

Grygorczuk A., Dzierżanowski K., Kiluk T. „Mechanizmy psychologiczne występujące w relacji ofiara- sprawca przemocy” W: Psychiatria, Tom 6, Nr 2 (2009). Dostęp:https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/29133

Sękowska M. Szynal Z. (Webinar) „Koronawirus a kryzysy w rodzinie: przemoc i współuzależnienie – Magdalena Sękowska i Zofia Szynal” Dostęp: https://www.youtube.com/watch?v=lGZO09D4y8U

WSPÓŁUZALEŻNIENIE

Co to jest współuzależnienie?

Wieloletnie życie z osobą uzależnioną od alkoholu bardzo często wymaga całkowitego podporządkowania  swojego  życia, do życia człowieka – alkoholika, do jego potrzeb, jego zachowań, jego cierpienia. Osoba współuzależniona żyje życiem swojego uzależnionego partnera (czy innej bliskiej osoby), a nie własnym. Dopasowuje do niego swoje zachowania, dostosowuje się do rytmu picia (lub innej czynności), porzuca własne marzenia i zaprzestaje realizowania siebie. Osoba taka silnie współprzeżywa ze swoim ,,bliskim-pijącym” i uważa to za naturalne. Takie funkcjonowanie może utrwalać reakcje przystosowawcze do danej sytuacji, które określane są mianem współuzależnienia. Należy pamiętać, że współuzależnienie dotyczy małżonka lub partnera uzależnionego członka rodziny, czyli osoby, która może potencjalnie wyjść z relacji. Syndrom współuzależnienia nie dotyczy dzieci i rodziców, choć oni również mogą prezentować reakcje z tego obszaru.

Jak zachowuje się osoba współuzależniona?

Każda faza, w której znajduje się uzależniony, wpływa na skrajne emocje bliskich mu członków rodziny, przyjaciół. Osoby pozostające w kręgu chorego funkcjonują tak jak on: pomiędzy euforią, a depresją i lękiem. Współuzależnienie to ściśle emocjonalne połączenie z drugim człowiekiem, przesadne wyczulenie i przejmowanie się jego nastrojami, kontrolowanie, usprawiedliwianie go i chronienie, gdy zawala nawet najważniejsze życiowe sprawy (zapominanie o obowiązkach, niespłacanie lub zaciąganie kolejnego kredytu, utrata pracy, agresja itp.). Współuzależnienie, to także branie na siebie odpowiedzialności za funkcjonowanie całej rodziny. Osoby współuzależnione mają wyolbrzymione poczucie winy, z łatwością ulegają manipulacji, są naiwne,  mają niską samoocenę. Bardzo często też zaprzeczają temu, co się dzieje w ich rodzinie, w ich domu np.
,,Żona alkoholika ma złudne przekonanie, że kontrolując picie męża i poświęcając się dla niego myśli, że uratuje jego i rodzinę, pokona problem alkoholowy męża. Tak jednak się nie dzieje, pomimo jej starań sytuacja się nie poprawia. Gdy mąż pije – ona boi się i działa na oślep, ucieka lub szuka pomocy. Kiedy on przestaje pić – ona cieszy się, pomaga mu „zatrzeć ślady”, zapomina  o tym co było i zaczyna wyrównać straty spowodowane piciem. Po jakimś czasie, mąż znowu zaczyna pić, a znów zaczyna kontrolować i ratować jego i rodzinę.”

Współuzależnienie może doprowadzić  do funkcjonowania w ,,błędnym kole”.

Osoba współuzależniona:

  • Większość jej myśli krąży wokół osoby nadużywającej alkohol.
  • Nadmiernie koncentruje się na zachowaniach osoby pijącej.
  • Szuka usprawiedliwień z powodów, których osoba bliska często sięga po alkohol.
  • Zaprzeczania problemowi.
  • Ukrywa problem picia przed innymi.
  • Przejmuje kontrolę nad piciem osoby bliskiej (ogranicza sytuacje alkoholowe, wylewa alkohol, odmierza ilości, kupuje alkohol, aby pijący nie wychodził z domu itp.).
  • Przejmuje odpowiedzialność za zachowania pijącego partnera, łagodzi konsekwencje picia: kłamie, płaci długi, dba o higienę pijącego, o jego wizerunek itp.
  • Przejmuje za osobę pijącą obowiązki domowe, które ona zaniedbuje.

Życie w długotrwałym stresie spowodowanym piciem osoby bliskiej i brak skuteczności własnych działań nakierowanych na rozwiązanie problemu picia powodują poważne konsekwencje psychologiczne:

  1. zaburzenia psychosomatyczne:
  2. nerwice,
  3. zaburzenia życia emocjonalnego (chaos emocjonalny, huśtawka nastrojów, stany lękowe i depresyjne, napięcie i stan ciągłego pogotowia emocjonalnego),
  4. zakłócenia czynności poznawczych (zagubienie, chaos poznawczy, brak poczucia sensu i celu, zakłócenie wzorców normy i zdrowia, nierealistyczne oczekiwania),
  5. pustkę duchową i brak nadziei,
  6. samotność, izolacje społeczną,
  7. poczucie niemożności rozstania się,
  8. czasami nadużywanie substancji psychoaktywnych (zwłaszcza leków nasennych i uspokajających),
  9. trudności w rozpoznawaniu własnych potrzeb, w realizacji własnych pragnień, ambicji i celów,
  10. wyraźnie odczuwane obniżenie jakości życia.

Osoby współuzależnione wymagają pomocy i mogą uzyskać poprawę stanu zdrowia psychosomatycznego, jeśli skorzystają z pomocy oferowanej im w różnych placówkach terapii uzależnień, gdzie mają prawo korzystać z bezpłatnej pomocy terapeutycznej i medycznej.

Jeśli chcesz porozmawiać, skonsultować się lub podjąć terapię zadzwoń do BST ISKRA (nr telefonu w zakładce KONTAKT)  lub innej placówki terapii uzależnień. Masz prawo żyć własnym życiem.

Opracowała: Joanna Cudziło-Gil, psycholog

Wykorzystane źródła:

Czym jest współuzależnienie?

http://www.parpa.pl/index.php/rodzina-dzieci/wspoluzaleznienie

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/wspoluzaleznienie-objawy-i-leczenie-aa-RC12-bhN1-wtpd.html

Skip to content