Wskazówki dla młodzieży dotyczące zapobiegania problemom wynikającym z uzależnienia

Jako młoda osoba masz do czynienia z wieloma wyzwaniami. Jednak bardzo niewiele z nich ma potencjalnie większy wpływ na twoje życie niż decyzja dotycząca używania alkoholu czy też narkotyków. To, jakiego wyboru dokonasz, wpłynie na Twoje zdrowie, Twoje wyniki w nauce, relacje, pracę, karierę, wolność. Brzmi zbyt dramatycznie? – to jednak często jest kwestia życia i śmierci.

Konkluzja – jesteś odpowiedzialny/a za własne bezpieczeństwo … co zamierzasz zrobić?

Zanim zapoznasz się z poniższymi wskazówkami dotyczącymi profilaktyki, warto, żebyś uświadomił/a sobie dwie ważne rzeczy:

Wiek pierwszego użycia alkoholu i narkotyków

Używanie alkoholu czy też narkotyków, zanim mózg jest w pełni rozwinięty, dramatycznie zwiększa ryzyko przyszłego uzależnienia od alkoholu i narkotyków. Młodzi ludzie, którzy zaczynają pić alkohol przed ukończeniem 15 roku życia są 5 razy bardziej narażeni na nadużywanie lub uzależnienie od osób, które zaczęły używać alkoholu w wieku 21 lat lub później. Jeśli chodzi o narkotyki i uzależnienie od nich sprawy prezentują się podobnie.

Historia rodziny a uzależnienia

Dana osoba decyduje się na użycie alkoholu lub narkotyków pod wpływem swojego środowiska – grupy rówieśniczej, rodziny i dostępności substancji. Gdy zdecyduje się na używanie alkoholu lub narkotyków, ryzyko rozwoju alkoholizmu lub uzależnienia od narkotyków jest w dużej mierze zależne od genetyki. Alkoholizm i uzależnienie od narkotyków nie są kwestią moralności, nie są kwestią wyboru lub braku silnej woli. Organizm niektórych ludzi po prostu reaguje na działanie alkoholu, narkotyków i leków inaczej. Jeśli ktoś ma w rodzinie przypadki alkoholizmu lub narkomanii, to jest cztery razy bardziej narażony na rozwój problemów z nadużywaniem substancji uzależniających.

Co możesz zrobić, jako młody człowiek, aby chronić siebie i zmniejszyć ryzyko problemów z alkoholem i narkotykami ? Oto kilka przydatnych porad:

  1. Nie bój się mówić nie: Czasami obawa przed negatywną reakcją ze strony znajomych powstrzymuje nas od robienia tego, co sami uznajemy za słuszne. To naprawdę proste, może się wydawać, że „wszyscy tak robią”, ale to nie jest prawda. Nie pozwól, aby ktoś inny podjął decyzję za Ciebie. Jeśli ktoś namawia Cię do zrobienia czegoś, co nie jest dla Ciebie dobre, masz prawo powiedzieć nie, masz prawo nie podawać powodu i masz prawo po prostu odejść .
  2. Nawiązuj dobre relacje ze znajomymi i unikaj środowiska, gdzie rówieśnicy wywierają negatywną presję: zwróć uwagę na to, z kim się spotykasz. Jeśli wśród twoich znajomych większość pije alkohol lub używa narkotyki, aby się odurzać, może warto pomyśleć o nawiązaniu nowych przyjaźni. Kontynuowanie znajomości, w których ludzie regularnie używają alkoholu, marihuany, leków nieprzepisanych przez lekarza, może sprawić, że te problemy zaczną dotyczyć również Ciebie. Nie musisz robić tego, co inni, aby mieć dobre relacje z ludźmi.
  3. Dbaj o relacje z rodzicami lub innymi dorosłymi osobami: to ważne, czy dorastasz wśród ludzi, na których można polegać, z którymi można porozmawiać o życiu, o wyzwaniach i swoich decyzjach dotyczących alkoholu i narkotyków. Możliwość skorzystania z doświadczeń życiowych oraz przyjęcia szerszej perspektywy może okazać się bezcenna.
  4. Ciesz się życiem i rób to, co kochasz – bez dodawania alkoholu i narkotyków: dowiedz się, jak cieszyć się życiem i kontaktem z ludźmi w twoim otoczeniu, bez używania substancji zmieniających świadomość. Alkohol i narkotyki mogą zmienić to, kim jesteś, ograniczyć Twój potencjał i skomplikować Ci życie. Zbyt często nuda to tylko pretekst. Wyjdź na zewnątrz, bądź aktywny w szkole i w swoim środowisku. Zaangażuj się w muzykę, sport, sztukę, jakąś ciekawą pracę lub wolontariat. Praca w charakterze wolontariusza to świetny sposób, aby uzyskać życiową perspektywę.
  5. Przestrzegaj zasad panujących w rodzinie dotyczących alkoholu i narkotyków: kiedy dorastasz i chcesz przejmować większą kontrolę nad swoim życiem, zaufanie i szacunek rodziców jest bardzo ważne. Nie pozwól, aby alkohol i narkotyki stanęły między Tobą i Twoimi rodzicami. Rozmowa z mamą i tatą na temat alkoholu i narkotyków może być bardzo pomocna.
  6. Bądź wzorem i dawaj dobry przykład: nie zapominaj, że to, co robisz, jest ważniejsze niż to, co mówisz! Ustaw fundament i kierunek swojego życia – dokąd zmierzasz?
  7. Planuj i myśl do przodu: imprezę lub wyjście z przyjaciółmi trzeba planować z wyprzedzeniem. Trzeba chronić siebie, aby nie stać się ofiarą czyjegoś problemu z alkoholem lub narkotykami. Upewnij się, że jest ktoś, do kogo możesz zadzwonić, w dzień i w nocy, bez względu na powód. Możesz zaoferować to samo swoim znajomym.
  8. Weź odpowiedzialność za siebie: weź odpowiedzialność za swoje życie, zdrowie i bezpieczeństwo. To cudowne uczucie, kiedy masz wpływ na to, jak przebiega twoje wchodzenie w dorosłość i jakie decyzje podejmujesz.
  9. Uzyskaj pomoc: Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, ma kłopoty z alkoholem lub narkotykami, skorzystaj z pomocy. Nie czekaj. Nie jesteś sam/a.

TU ZNAJDZIESZ POMOC:

Biłgorajskie Stowarzyszenie Trzeźwości ISKRA 
ul. Lubelska 16, 23-400 Biłgoraj
Poniedziałek: 16:00 – 19:00 tel. 514-207-353
Wtorek: 14:00 – 18:00 tel. 695-519-480
Środa: 15:30 – 18:30 tel. 509-696-814
Czwartek: 15:00 – 19:00 tel. 695-519-480
Piątek: 13:00 – 16:00 tel. 509-696-814 oraz 16:00 – 19:00 tel. 514-207-353

Punkt dla młodzieży zagrożonej uzależnieniem w szczególności narkomanią w Biłgorajskim Stowarzyszeniu Trzeźwości ISKRA

Psycholog przyjmuje w poniedziałki i w piątki w godz. 16:00 – 19:00.
Zapisy pod numerem telefonu 84 686 46 69 w każdy poniedziałek i piątek od 16:00 do 17:00.

Młodzieżowy Telefon Zaufania w Biłgorajskim Stowarzyszeniu Trzeźwości ISKRA: t. 84 686 46 69, czynny w każdy poniedziałek i piątek  od 16:00 do 17:00

Ośrodek interwencji Kryzysowej w Biłgoraju
ul. Wira Bartoszewskiego 10, 23-400 Biłgoraj , tel. 84 686 41 82

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 czynny całą dobę, ogólnopolski, bezpłatny i anonimowy

Antynarkotykowy Telefon Zaufania: 801 199 990

Czynny codziennie od 16.00 do 21.00, całkowity koszt rozmowy jak za jeden impuls

Źródło: artykuł ze strony Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień w Krakowie

Opracowała: Monika Frączak psycholog

Skip to content